A uniform disk with mass m = 9.1 kg and radius R = 1.37 m lies in the x-y plane
ID: 1467241 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 9.1 kg and radius R = 1.37 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 317 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 317 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 317 N acts at the edge of the disk at an angle ? = 32° above the –x-axis.
1) What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1?
2) What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk?
3) What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk?
4) If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.5 s?
Explanation / Answer
Here ,
mass of disk , m= 9.1 Kg
radius , R = 1.37 m
1) magnitude of torque due to F1 = F1 * R
magnitude of torque due to F1 = 317 * 1.37
magnitude of torque due to F1 = 434.3 N.m
the magnitude of torque due to F1 is 434.3 N.m
2)
theta = 32 degree
as the torque is perpendicular to the both R and F3
x-component of torque = 0 N.m
3)
let the angular acceleration about the z axis is a
I * a = net torque
0.5 * 9.1 * 1.37^2 * a = 317 * 1.37 - 317 * 1.37 * cos(32)
solving for a
a = 7.727 rad/s^2
the angular speed is 7.727 rad/s^2
4)
at t = 1.5 s
rotational energy of disk = 0.5 * I * (wf)^2
rotational energy of disk = 0.5 * 0.5 * 9.1 * 1.37^2 * ( 1.5 * 7.727)^2
rotational energy of disk = 573.6 J
the rotational energy of disk after 1.5 s is 573.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.