A uniform horizontal rod of mass 1.2 kg and length 0.83 m is free to pivot about
ID: 1467085 • Letter: A
Question
A uniform horizontal rod of mass 1.2 kg and length 0.83 m is free to pivot about one end as shown. The moment of inertia of the rod about an perpendicular to the rod and through the center of mass is given in the equation sheet. If 5.1 N force at an angle of 120, to the horizontal acts on the rod as shown, what is the magnitude of the resulting angular acceleration about the pivot point? Given information F = 10 N, m_1 = 8.5 kg, m_2 = 2.4 kg, m_3 = 1.25 kg, R = 0.12 m, and mu = 0.223. Find the acceleration of the system, and Find T_1 and T_2.Explanation / Answer
PROBLEM 4:for the case of mass1:
T1=m1*g
m1=8.5kg
T1=8.5*10=85N
for the case of mass2:
two forces act towards the left side of the mass2 i.e..FX AND FF
ONE FORCE TOWARDS THE RIGHT SIDE i.e FY,force due to mass1.
(A)1 st linear :
sum of the forces= FY+(-FX)+(-FF)=m*a
FX=m2*g*sin 20=24*0.342=8.2084N
FY=m1*g=85N
FF=0.223*m2*g*cos 20
=0.223*24*0.9396
=5.029N
85-8.2084-5.029=(2.4+8.5)*a
a=71.7626/10.9
a=6.5837 m/sec^2
(B)to find tension T2:
T2 +(-FX)+(-FY)=(m1+m2)*a
T2-8.2084-5.029=10.9*6.5837
T2=84.999N
T1=m1*g
T1=8.5*10=85N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.