A puck of mass m = 51.0 g is attached to a taut cord passing through a small hol
ID: 1466270 • Letter: A
Question
A puck of mass m = 51.0 g is attached to a taut cord passing through a small hole in a frictionless, horizontal surface (see figure below). The puck is initially orbiting with speed vi = 1.60 m/s in a circle of radius ri = 0.290 m. The cord is then slowly pulled from below, decreasing the radius of the circle to r = 0.120 m.
(a) What is the puck's speed at the smaller radius?
________ m/s
(b) Find the tension in the cord at the smaller radius.
________ N
(c) How much work is done by the hand in pulling the cord so that the radius of the puck's motion changes from 0.290 m to 0.120 m?
_______ J
Explanation / Answer
a)
Angular momentum is conserved:
V1*r1 = V2*r2
V2 = V1[r1 / r2]
V2 = 1.6 * ( 0.29 / 0.12)
V2= 3.867 m/s
b)
T = m * a = m * V2^2 / r2
T = 0.051 * 3.867² / 0.12 = 6.35 N
c)
W = dKE = 0.5 * m * (V2² - V1²)
W = 0.5 * 0.051 * ( 3.867^2 - 1.6^2)
W = 0.316 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.