The faucets on the second floor of a building are 5.20 m above street level. Wat
ID: 1465856 • Letter: T
Question
The faucets on the second floor of a building are 5.20 m above street level. Water is supplied to the faucets by a water main (a large horizontal pipe) that is 2.10 m underground. If a faucet opening is 2.00 cm in diameter and can fill a 1.00-liter flask in 8.00 seconds, find:
a) the speed at which the water exists the faucet
b) the gauge pressure of the water in the “main”
c) the speed at which water exists a faucet on the first floor, 1.80 m above the ground
d) the speed at which water exits a faucet on the third floor, 8.60 m above the ground
Provide drawings and label height, velocity and pressure.
Explanation / Answer
a)
here, l=2.1 m and t=8 s
v=l/t=2.1 m / 8 s
=0.2625 m/s
b)
Gage pressure is the pressure relative to the atmospheric pressure. above or below is the pressure with respect to the atmospheric pressure
c)
l=1.8 m and t=8 s
v=1.8 m /8 s
=0.225 m/s
d)
l=8.6 m and t=8 s
v=8.6 m/8 s
=1.075 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.