Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You attach a speaker to an air track cart and then attach the cart to one end of

ID: 1465462 • Letter: Y

Question

You attach a speaker to an air track cart and then attach the cart to one end of the air track by means of a spring and start the system oscillating by stretching the spring 0.797 m from its equilibrium position and then releasing it. The force constant for the spring is

k = 50.8 N/m,

the total mass of the speaker and air track cart are 4.00 kg, and the speaker emits sound with a frequency of 505 Hz. If your lab partner Pat stands at the end of the air track, determine the highest and lowest frequencies she hears. The speed of sound in air is 343 m/s. (Enter your answers to at least the nearest Hz.)

highest frequency     answer in Hz lowest frequency     answer in Hz

Explanation / Answer

We first need to find the max speed of the system from conservation of energy

PE = KE

0.5kx^2 = 0.5mv^22

where K is spring constant

x is compression

m is mass

and v is velocity

(50.8 * 0.797^2 = 4*V^2

v = 2.84 m/s


Then from the Doppler Effect f' = f(v)/(v +/- vs)

For the highest frequecny...

f' = 505 *(343/(343-2.84)

f' = 509.21 Hz

Noe for For the lowest frequency..

use

f' = 505(343/(343+2.84)

f' = 500.85 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote