The system in the figure is in equilibrium. A mass of 345 kg hangs from the end
ID: 1464654 • Letter: T
Question
The system in the figure is in equilibrium. A mass of 345 kg hangs from the end of the uniform strut whose mass is 80 kg. The strut makes an angle of 45° with the ground and the cable makes an angle of 30° with the ground. (1) Find the tension T in the cable.
(2) Find the horizontal force component exerted on the strut by the hinge.
(3) Find the vertical force component exerted on the strut by the hinge.
Please provide a detailed answer as if I were a 2nd grader trying to do this. Also I might add that forms of this question have been answered before however, the answers were wrong and the steps to recieve them were unclear. Thanks in advance!
Explanation / Answer
first
W is the weight of the strut that acts at the center of mass
0 = (L / 2)*W * sin(135) + L * m*g * sin(135) - L * T sin(165)
T = (L /2) * W * sin(135) + L *m*g *sin(135) / L*sin(165)
T = 0.5 * 80 * 9.8 * sin(135) + 345 * 9.8 * sin(135) / sin165
T = 10308 N
now we can balance forces in each direction . the angle between T and the horizontal direction is 30deg
x direction
0 = Fh - Tcos(30)
Fh = 10308 * cos(30deg) = 8926.98 N
then
0 = Fv - W - m * g - T * sin(30)
Fv = W + m * g + T * sin(30)
Fv = 80 * 9.8 + 345 * 9.8 + 10308 *sin(30)
Fv = 9319 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.