A uniform cylindrical turntable of radius 1.50 m and mass 31.1 kg rotates counte
ID: 1463116 • Letter: A
Question
A uniform cylindrical turntable of radius 1.50 m and mass 31.1 kg rotates counterclockwise in a horizontal plane with an initial angular speed of 4 rad/s. The fixed turntable bearing is frictionless. A lump of clay of mass 2.27 kg and negligible size is dropped onto the turntable from a small distance above it and immediately sticks to the turntable at a point 1.40 m to the east of the axis.
(a) Find the final angular speed of the clay and turntable.
(b) Is mechanical energy of the turntable-clay system conserved in this process?
---Select--- no yes
What, if any, is the change in internal energy?
J
(c) Is momentum of the system conserved in this process?
---Select--- No yes
What, if any, is the amount of impulse imparted by the bearing?
kg · m/s
Magnitude rad/s DirectionExplanation / Answer
a) Moment of Inertia turnable, I = (1/2)*M*R^2
= (1/2)*31.1*1.5^2
= 34.9875 kg.m^2
w1 = 4*pi rad/s
Apply conservation of angular momentum
I2*w2 = I1*w1
(I + m*r^2)*w2 = I*w1
(34.9875 + 2.27*1.4^2)*w2 = 34.9875*4*pi
w2 = 34.9875*4*pi/(34.9875 + 2.27*1.4^2)
= 11.15 rad/s (counter clcokswise)
b) No.
KEi = 0.5*I*w1^2
= 0.5*34.9875*(4*pi)^2
= 2762.5 J
KEf = 0.5*I2*w2^2
= 0.5*(34.9875 + 2.27*1.4^2)*11.15^2
= 2541.4 J
change in internal energy = KEi - KEf
= 2762.5 - 2541.4
= 221.1 J
c) yes.
d) Impulse = change in momentum of the clay
= m*(v2 - v1)
= m*v2
= m*r*w2
= 2.27*1.4*11.15
= 35.4 kg.m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.