A package of mass m is released from rest at a warehouse loading dock and slides
ID: 1461517 • Letter: A
Question
A package of mass m is released from rest at a warehouse loading dock and slides down the h = 4.0 m- high, frictionless chute to a waiting truck. Unfortunately, the truck driver went on a break without having removed the previous package, of mass 2m, from the bottom of the chute.
Part A
Suppose the packages stick together. What is their common speed after the collision?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Suppose the collision between the packages is perfectly elastic. To what height does the package of mass m rebound?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
For the package , Using conservation of energy
Kinetic energy at bottom = potential energy at top
(0.5) m v2 = mgh
v = sqrt(2gh)
v = sqrt(2 x 9.8 x 4) = 8.85 m/s
using conservation of momentum
m = mass of package released
2m = mass of package at bottom
initial momentum of mass package = final momentum of combination
m v = (2 m + m) Vf
Vf = V/3 = 8.9/3 = 2.9 m/s
B)
v1 = final speed of package "m"
v2 = final speed of package "2m"
For perfectly elastic collision :
V2 - V1 = v -0
V2 = V1 + 8.85
using conservation of momentum
mv = mV1 + (2m) V2
8.85 = V1 + 2 (V1 + 8.85)
v1 = - 2.95 m/s
height gained can be given as
h = v12 /2g = 2.952 /(2 x 9.8)
h = 0.44 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.