These two problems are giving me so much trouble 1. A 24 ton freight car rolls a
ID: 1461490 • Letter: T
Question
These two problems are giving me so much trouble
1. A 24 ton freight car rolls along a straight track with a speed of 10 mi/h. A 2.0 ton automobile falls vertically and lands on it from above and then falls off after a few moments. What is the final speed of the railroad car?
2. A rocket initial mass of 8.0 x 103 kg is fired in the vertical direction. Its exhaust gases are ejected at the rate of 45 kg/s with a relative velocity of 2.4 x 103 m/s. (a) What is the initial acceleration of the rocket? (b) what is the acceleration after 25 s have elapsed?
I attempted 2 parts a and b and both parts were wrong.
a) 13.5 m/s
b) .012 m/s
Can you please help me by showing all steps please!!!
Explanation / Answer
1)
let the final speed of the cars is v m/s
initial mass , m = 24 ton
final mass , M = 24 + 2 = 26 ton
Using conservation of momentum
m * u = M * V
26 * v = 24 * 10
v = 9.23 mi/hr
the final speed of the car is 9.23 mi/hr
2)
let the initial acceleration is a
m * a = dm/dt * v
8 *10^3 * a = 2400 * 45
a = 13.5 m/s^2
the initial accelertion is 13.5 m/s^2
b)
after 25 s
mass . m = 8 *10^3 - 45 * 25 = 6875 Kg
Using second law of motion
6875 * a = 2400 * 45
a = 15.7 m/s^2
the acceleration is 15.7 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.