Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The small spherical planet called \"Glob\" has a mass of 6.12×1018 kg and a radi

ID: 1461432 • Letter: T

Question

The small spherical planet called "Glob" has a mass of 6.12×1018 kg and a radius of 5.72×104 m. An astronaut on the surface of Glob throws a rock straight up. The rock reaches a maximum height of 1.80×103 m, above the surface of the planet, before it falls back down. What was the initial speed of the rock as it left the astronaut's hand? (Glob has no atmosphere, so no energy is lost to air friction. G = 6.67×10-11 Nm2/kg2.) (in m/s)

A 25.0 kg satellite is in a circular orbit with a radius of 1.20×105 m around the planet Glob. Calculate the speed of the satellite. (in m/s)

A: 1.44×101 B: 2.09×101 C: 3.03×101 D: 4.39×101 E: 6.36×101 F: 9.22×101 G: 1.34×102 H: 1.94×102

Explanation / Answer

mass M = 6.12×10^18 kg
radius R = 5.72×10^4 m
gravity of this planet g = GM/R^2 = 0.123 m/s^2

rock is thrown up.
rock max height h = 1.80 x 10^3 m
let u be initial speed of rock.
and final velocity at heightest point be v = 0
theen , v^2 - u^2 = 2gh
0 - u^2 = 2 x 0.123 x 1.8 x 10^3
u = 2.09 x 10^1 m/s
---------------------------------------
b) R' = height of satellite
G as in question
M = planet mass
mv^2/R' = GMm/R'^2 (centrifugal force = gravitational force)
v^2 = GM/R'
v = sqrt(GM/R') = 5.83 x 10^1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote