A circuit is constructed that has a 5.00 V battery connected across a 1900.0 ? r
ID: 1461371 • Letter: A
Question
A circuit is constructed that has a 5.00 V battery connected across a 1900.0 ? resistor. Determine the following parameters of this circuit:
A circuit is constructed that has a 5.00 V battery connected across a 1900.0 Q resistor. Determine the Ma following parameters of this circuit: A) How many electrons flow through the circuit per second? Number e ls B) How many moles of electrons will flow through the resistor if the circuit is operated for 38.37 min? Number moles C) How many joules are produced if the circuit is operated for 38.37 min? Number D) How many watts would be produced from this circuit if the 5.00 V battery were replaced with a 596 V battery? NumberExplanation / Answer
A) Current, I = V/R
= 5/1900
= 0.00263 A
= 0.00263 C/s
= 0.00263/(1.6*10^-19) e/s
= 1.64*10^16 e/s
B) no of electrons flown in 38.37 min = 38.37*60*1.64*10^16
= 3.78*10^19 electrons
= 3.78*10^19/(6.023*10^23)
= 6.27*10^-5 moles
C) Power dissipated = V^2/R
Energy rleased = Power*time
= 38.37*60*v^2/R
= 38.37*60*5^2/1900
= 30.2 J
D) P = V^2/R
= 596^2/1900
= 186.96 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.