A 4.6 m massless rod is loosely pinned to a frictionless pivot at 0. A 8.7 kg ba
ID: 1461260 • Letter: A
Question
A 4.6 m massless rod is loosely pinned to a frictionless pivot at 0. A 8.7 kg ball is attached to the other end of the rod. The ball is held at A, where the rod makes a 30° angle above the horizontal, and is released. The ball-rod assembly then swings freely in a vertical circle between A and B. In the figure, the tension in the rod when the ball passes through the lowest point at D is closest to:
348 N
The answer is 348 N but when I solve I always get 261 N.
87 N 171 N 435 N 261 N348 N
The answer is 348 N but when I solve I always get 261 N.
Explanation / Answer
we know, F = ma
At the Lowest Point D -
T - mg = mv^2/r
T = m(g+v^2/r) ----------1
Using Energy Conservation -
Potential Energy = Kinetic Energy
mgh = 1/2 mv^2
v^2 = 2gh
where h = r + r sin(theta)
v^2 = 2gr(1+sin(theta))
Substituing Value in eq 1
T = mg(1+2(1+sin(theta)))
T = mg(3 + 2*sin(30))
T = mg (3 + 2*1/2)
T = 4*mg
T = 4 * 8.7 * 10 N
T = 348 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.