A person with mass m p = 74 kg stands on a spinning platform disk with a radius
ID: 1460846 • Letter: A
Question
A person with mass mp = 74 kg stands on a spinning platform disk with a radius of R = 2.22 m and mass md = 182 kg. The disk is initially spinning at = 1.7 rad/s. The person then walks 2/3 of the way toward the center of the disk (ending 0.74 m from the center).
1)
What is the total moment of inertia of the system about the center of the disk when the person stands on the rim of the disk?
kg-m2
2)
What is the total moment of inertia of the system about the center of the disk when the person stands at the final location 2/3 of the way toward the center of the disk?
kg-m2
3)
What is the final angular velocity of the disk?
rad/s
4)
What is the change in the total kinetic energy of the person and disk? (A positive value means the energy increased.)
J
5)
What is the centripetal acceleration of the person when she is at R/3?
m/s2
6)
If the person now walks back to the rim of the disk, what is the final angular speed of the disk?
rad/s
Explanation / Answer
moment of inertia of disc = 0.5 * md * R^2
moment of inertia of disc = 0.5 * 182 * 2.22^2
moment of inertia of man = 74 * 2.22^2
total moment of inertia = 0.5 * 182 * 2.22^2 + 74 * 2.22^2
1) 813.186 kg.m^2
when the person is standing 2/3 way toward the center of the disk
moment of inertia = 0.5 * 182 * 2.22^2 + 74 * 0.74^2
2) 489.0068 kg.m^2
by conservation of angular momentum
initial momentum = final momentum
813.186 * 1.7 = 489.0068 * w
w = 2.82698 rad/sec
3) 2.82698 rad/sec
change in kinetic energy = final kinetic energy - initial kinetic energy
change in kinetic energy = 0.5 * 489.0068 * 2.82698^2 - 0.5 * 813.186 * 1.7^2
change in kinetic energy = 778.97239 J
4) 778.97239 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.