A person with a nearsighted eye has near and far points of 16cm and 25cm, respec
ID: 2011274 • Letter: A
Question
A person with a nearsighted eye has near and far points of 16cm and 25cm, respectively. (a) Assuming a lens is placed 2.0 cm from the eye, what power must the lens have to correct this condition? (b) Suppose contact lenses placed directly on the cornea are used to correct the person's eyesight. What is the power of the lens required in this case, and what is the new near point? Hint: The contact lens and the eyeglass lens require slightly different powers because they are at different distances from the eye.
Explanation / Answer
the far point is 25-2=23cm P= -1/f=-1/[23/100]= -4.3478... power= -1/f=1/[25/100]=-4D in the above two cases - ve sign indicates that he needs a concave lens the near point is 16 for b? I don't understand? Sorry.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.