Due this Friday, Nov 13 at 11:59 pm (EST) A 0.272-kg box is placed in contact wi
ID: 1460553 • Letter: D
Question
Due this Friday, Nov 13 at 11:59 pm (EST)
A 0.272-kg box is placed in contact with a spring of stiffness 4.352×102 N/m. The spring is compressed 1.08×10-1 m from its unstrained length. The spring is then released, the block slides across a frictionless tabletop, and it flies through the air. The tabletop is a height of 1.060 m above the floor.
[mass_spring_table]
(the drawing is not to scale) What is the potential energy stored in the spring when it is compressed?
Tries 0/10
What is the kinetic energy of the block just before it leaves the table but after it is no longer in contact with the spring?
Tries 0/10
What is the kinetic energy of the block just before it hits the floor?
Tries 0/10
How much time elapses between the time when the block leaves the table and the time just before the block hits the floor?
Tries 0/10
What distance, d, from the edge of the table does the block hit the floor?
Explanation / Answer
POtential energy of spring = k x^2 /2
= (4.352 x 10^2) (1.08 x 10^-1)^2 /2 = 2.54 J
-------------------------------
using energy conservation,
KE = 2.54 J
--------------------------
using energy conservation again,
initial total energy = final total energy
2.54 + ( 0.272 x 9.81 x 1.060) = KE + 0
KE = 5.37 J
-------------------------------------
KE at top of table = 2.54 = mv^2 /2
2 x 2.54 = 0.272 x v^2
v = 4.32 m/s
initial velocity was in horizontal.
In vertical:
no initial velocity is vertical direction.
it has to go 1.06 m downward.
using h = ut + at^2 /2
1.06 = 0 + 9.81t^2 /2
t = 0.465 sec
------------------------------
d = vt = 4.232 x 0.465 = 2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.