A flywheel with a radius of 0.330 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1460527 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.330 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.580 rad/s2 . A).Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
B). Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
C).Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120 .
Explanation / Answer
part a )
at the start t =0
flywheel starts from rest so w = wo = 0
atan = r *alpha = (0.330 ) * ( 0.580) = 0.1914 m/s^2
arad = rw^2 = 0
a = sqrt(atan^2 + arad^2) = 0.1914 m/s^2
part b )
atan = r*alpha = 0.1914 m/s^2
theta- thetao = 60 degree = 1.047 rad
wz^2 =w^2 + 2alpha*theta
wz = sqrt(2*alpha*1.047) = 1.102 rad/s
arad = r*w^2 = 0.40 rad/s^2
a = sqrt(arad^2 + atan^2)
a = 0.444 m/s^2
part c )
120 degree = 2.094 rad
wz = sqrt(2*0.580 * 2.094 ) = 1.5585 rad/s
arad = rw^2 = 0.80 rad/s^2
atan = r*alpha =0.1914 m/s^2
a = sqrt(arad^2 + atan^2)
a = 0.824 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.