A 15 kg uniform disk of radius R = 0.25 m has a string wrapped around it, and a
ID: 1459501 • Letter: A
Question
A 15 kg uniform disk of radius R = 0.25 m has a string wrapped around it, and a m = 3.5 kg weight is hanging on the string. The system of the weight and disk is released from rest.
I got answers 1 and 2 right, but everything I have tried for 3 has been wrong.
1.) When the 3.5 kg weight is moving with a speed of 1.4 m/s, what is the kinetic energy of the entire system?
K.E.= 10.64 J
2.) If the system started from rest, how far has the weight fallen?
hfall= .309 m
3.) What is the angular acceleration at this point?
a= _____ rad/s2
Explanation / Answer
use angular displacement theta = S/r
theta = 0.309/0.25
theta = 1.236 radians
Now use W^2 = 2 A Theta
where A is angular accleration '
so
A = W^2/2 theta
as again V = r W
W = V/r = 1.4/0.25 = 5.6 rad/s
so A = 5.6 * 5.6/(2 * 1.236)
A =
A = 12.68 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.