Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block with a mass of 0.450 kg is connected to a spring, displaced in the posit

ID: 1459123 • Letter: A

Question

A block with a mass of 0.450 kg is connected to a spring, displaced in the positive direction a distance of 50.0 cm from equilibrium, and released from rest at t = 0. The block then oscillates without friction on a horizontal surface. After being released, the first time the block is a distance of 25.0 cm from equilibrium is at t = 0.200 s.

(a) What is the block's period of oscillation?


(b) What is the the value of the spring constant?


(c) What is the block's velocity at t = 0.200 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)


(d) What is the block's acceleration at t = 0.200 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)

PLEASE HELP AND SHOW YOUR WORK!

Explanation / Answer

given mass of the block m = 0.45 kg, block displaced through 50 cm adn released from rest at t = 0 s means

it started from the one of the extream(amplitude) end , and timme to reach 25 cm ( half the amplitude) is 0.2 s

from the data the time period of the spring in horizontal simple harmonic motion is

x= A Cos(wt) = > x= A Cos ((2*pi /T)*t)

25 = 50 Cos ((3.14*0.4)/ T)

     T = 1.20 s

a) block's period of oscillaton is T= 1.207 s

b) angular frequency W = 2*pi / T = 2*3.14 / 1.207 = 5.202 rad /s,

                                                                  W = sqrt(k/m)

                                                              = > k= w^2m = 5.202^2*0.45 = 12.17736 N/m

c)   the displacement of the oscillator can be written as x= A Cos(wt)

                                                                         

nwo velocity v(t) = - A w Sin (wt) = - 50*5.202 Sin(5.202*0.20)

                                                            = -50*5.202 Sin(1.0404)

                                                           =     - 4.722          m/s

                a(t) = - Aw^2 cos (wt ) = - 50*5.202^2 Cos (1.0404) = -1352.81 m/s2

                                                                  in the negative dierction (-x axis)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote