A spherical capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells
ID: 1458584 • Letter: A
Question
A spherical capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells separated by vacuum. The inner sphere has a radius of ra = 12.2 cm , and the outer sphere has a radius of rb= 15.0 cm . A potential difference of 120 V is applied to the capacitor.
A)
What is the capacitance of the capacitor?
Use 0 = 8.85×1012 F/m for the permittivity of free space.
B)
What is the magnitude E1 of the electric field E at radius r= 12.7 cm , just outside the inner sphere?
C)
What is the magnitude of E at r= 14.7 cm , just inside the outer sphere?
Explanation / Answer
capacitane = C = (4*pi*eo)/(1/ra-1/rb)
C = (4*pi*8.85*10^-12)/((1/0.122-1/0.15))
C = 7.26*10^-11 F
++++++++++++
B)
from gauss law
E*pi*r^2 = Q/eo = C*V/eo
E*2*pi*0.127^2 = (7.26*10^-11*120)/(8.84*10^-12)
E = 9725 N/C^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.