Be sure to answer all parts. Consider the following energy levels of a hypotheti
ID: 1458516 • Letter: B
Question
Be sure to answer all parts. Consider the following energy levels of a hypothetical atom: E4 -1.81 x 10^-19J E3 -7.51 x10^-19J E2-1.25x10^-18J E1 -1.85 x 10^-18J (a) What is the wavelength of the photon needed to excite an electron from E1 to E4? x10 m (b) What is the energy (in joules) a photon must have in order to excite an electron from E2 to E3? x10 J (c) When an electron drops from the E3 level to the E1 level, the atom is said to undergo emission. Calculate the wavelength of the photon emitted in this process. x 10 mExplanation / Answer
a) energy required = E4-E1 = -1.81*10^-19 - (-1.85*10^-18 )
= 16.69 *10^-19 J
hc/lamda = E
6.626*10^-34*3*10^8 / lamda = 16.69 *10^-19
lamda = 1.19101258e-7 m = 119 nm
b) energy of the photon =E3-E2
= -7.51*10^-19 - (-1.25*10^-18)
= 4.99*10^-19J
c) del E =hc/lamda
E3-E1 = 6.626*10^-34*3*10^8 / lamda
-7.51*10^-19 - (- 1.85*10^-18 ) = 6.626*10^-34*3*10^8 / lamda
lamda = 1.80873521e-7 m = 180nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.