11. A projectile is shot directly away from the Earth?s surface. Neglect the rot
ID: 1458408 • Letter: 1
Question
11. A projectile is shot directly away from the Earth?s surface. Neglect the rotation of the Earth. a) What multiple of the Earth?s radius RE gives the radial distance a projectile reaches if its initial speed is 0.500 of the escape speed of the Earth? b) What multiple of the Earth?s radius RE gives the radial distance a projectile reaches if its initial kinetic energy is 0.500 of the kinetic energy required to escape the Earth? c) What is the least initial mechanical energy required at launch if the projectile is to escape the EarthExplanation / Answer
1/2mv^2=mMG/R=mgR [escape kinetic energy]
ve=(2MG/R)^1/2=(2gR)^1/2 [escape speed]
A>maximum height is
h=v^2/(2g)
if v=kve
h=k^2ve^2/(2g)
h=k^2R
h=0.25R [R=Earth radius]
B>if 1/2mv^2=kmgR
v^2=2kgR
then the maximum height is
h=v^2/(2g)=kR
h=0.500 R [R=Earth radius]
C>E =0.5m(v^2) = 0.5=0.5m*2GM/R= GmM/R = mgR (Initial least energy)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.