PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A block
ID: 1458256 • Letter: P
Question
PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A block with mass of 5.41 kg is attached to a horizontal spring with spring constant k = 4.09 X 10^2 N/m, as shown in the figure. The surface the block rests upon is frictionless. The block is pulled out to xi = 0.0520 m and released. (a) Find the speed of the block at the equilibrium point. m/s (b) Find the speed when x = 0.023 m. m/s (c) Repeat part (a) if friction acts on the block, with coefficient muk = 0.170. m/s Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Suppose the spring system in the last example starts at x = 0 and the attached object is given a kick to the right, so it has an initial speed of 0.52 m/s. (a) What distance from the origin does the object travel before coming to rest, assuming the surface is frictionless? m (b) How does the answer change if the coefficient of kinetic friction is muk = 0.170? (Use the Quadratic formula.) mExplanation / Answer
conservation of energy
potential energy=kinetic energy at equilibrium
1/2 kx^2 = 1/2m v^2
v= sqrt(k/m)*x = sqrt(409/5.41)*0.023 = 0.12 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.