A small toy cart with mass m = 2.0 kg is released from rest from a height H = 45
ID: 1458039 • Letter: A
Question
A small toy cart with mass m = 2.0 kg is released from rest from a height H = 45cm and rolls down a frictionless inclined plane until it reaches a vertical circular track. It then starts moving inside the circular track. The tadius of the track is R = 12 cm.
a.) Calculate the speed of the object at point B, in the absence of friction on the circular track
b.) Calculate the speed of the object at point C, if the ball experiences a constant friction force of 5 N while sliding on the circular track.
Explanation / Answer
a) kinetic energy= change in potential energy
1/2 mv^2=mg(0.45-0.24)
v^2 = 4.116
v = 2.028 m/sec
b) v = sqrt( 2g(0.45-0.12))
v = 2.54 m/sec
c) no because speed of the car does not depends on the mass of the car
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.