Suppose a roller coaster starts out at 12 m above the ground and slides down and
ID: 1457935 • Letter: S
Question
Suppose a roller coaster starts out at 12 m above the ground and slides down and around a loop that is 4 meters in radius. Ignoring friction what is the centripetal acceleration and downward normal force at the top of the loop.
28. The same roller coaster as above after it finished a ride collides horizontally with a spring whose spring constant is 10000 N/m. Suppose that the coaster is 1000 kg. How much does the spring compress. Does it compress more if the coaster collided with the spring vertically?
Explanation / Answer
here,
H = 12 m
R = 4 m
from conservation of energy we have :
potential Energy lost by coaster = Kietic Energy gained by coaster
mgh = 0.5mv^2
v = sqrt(2gh)
v = sqrt(2*9.8*12)
v = 15.336 m/s
Centripital acceleraion is given as :
Ac = v^2/R
Ac = 15.336^2/4
Ac = 58.798 m/s^2
The normal will be zero as it has very small value as it cannot be negatice
-N -mg = 0
n = -mg (not possible or will have very small value)
Now, From conservation of Energy we have :
Kinetic energy of coaster = potential energy stored in spring
0.5 * m * v^2 = 0.5 * k * x^2
x = sqrt(m * v^2 / k)
x = sqrt(1000 * 15.336^2 / 10000)
x = 4.849 m or 4.85 m
if coaster comes verically :
force = spring constant * compresion distance
mg = k*x
x = mg/k
x = (1000 * 9.8) / 10000
x = 0.98m
no compression will be less as compared to above case
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.