Suppose a researcher decided to test a hypothesis that adding compost to tomato
ID: 3359225 • Letter: S
Question
Suppose a researcher decided to test a hypothesis that adding compost to tomato plants increases mean tomato mass. She knew the standard deviation of the mass of all tomato plants, so she chose a one-sample z-test using a simple random sample mean tomato mass of 25 g or more was 0.85. What is the probability, B, that the researcher will make a type II error and fail to conclude that adding compost increases com uS mean tomato mass when, in fact, adding compost increases mean tomato mass by 25 g or more? Give your answer as a decimal, precise to two dectimal places = 11 0.025Explanation / Answer
Remember this:
power of test = 1 - beta
We are given that
power = 0.85
So,
0.85 = 1 - Beta
Beta = 0.15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.