a)Find the magnetic field at a distance of 0.4 cm from the center of the wire. b
ID: 1457893 • Letter: A
Question
a)Find the magnetic field at a distance of 0.4 cm from the center of the wire.
b)Find the magnetic field at the surface of the wire.
c)Find the magnetic field at a point outside the wire 0.4 cm from the surface of the wire.
010 (part 1 of 3) 10.0 points A wire of radius 1 cm carries a current of 120 A that is uniformly distributed over its cross-sectional area. The permeability of free space is 4 Find the magnetic field at a distance of Answer in units of T 10'T-m/A. 0.4 cm from the center of the wire 011 (part 2 of 3) 10.0 points Find the magnetic field at the surface of the wire. Answer in units of T 012 (part 3 of 3) 10.0 points Find the magnetic field at a point outside the wire 0.4 cm from the surface of the wire. Answer in units of TExplanation / Answer
by ampere law
B.ds = uo * Ienc
Ienc = (Aloop/Awire)*I = I*r^2/R^2
here r = 0.4 cm
R = 1 cm
B*2pir = uo*I * r^2/R^2
B = uo*I*r/(2pi*R^2)
B = 2 x 10^-7 x 120 x 0.4 x 10^-2 / (1 x 10^-2)^2
B = 9.6 x 10^-4 T
part b )
B = uoI/2pi*R
B = 2.4 x 10^-3 T
part c )
r = 0.4 + 1 = 1.4 cm
B = uo*I/2pi*r
B = 1.71 x 10^-3 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.