Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1457870 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 11.6 m/s . Olaf's mass is 73.7 kg .
Part A
If Olaf catches the ball, with what speed vf do Olaf and the ball move afterward?
Express your answer numerically in meters per second.
Part B
If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 9.00 m/s in the opposite direction, what is his speed vf after the collision?
Express your answer numerically in meters per second.
Explanation / Answer
here,
mass of the ball , mb = 0.4 kg
velocity of ball , vb = 11.6 m/s
mass of Olaf , mo = 73.7 kg
A)
let their speed be vf
using conservation of momentum
mb*vb = (mb + mo ) * vf
0.4 * 11.6 = ( 0.4 + 73.7) * vf
vf = 0.06 m/s
B)
final speed of ball , vbf = - 9 m/s
let the speed of Olaf be vof
using conservation of momentum
mb * vb = mb * vbf + mo * vof
0.4 * 11.6 = - 0.4 * 9 + 73.7 * vof
vof = 0.11 m/s
the speed of Olaf is 0.11 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.