A screen is placed a distance d = 42.0 cm to the right of a small object. At wha
ID: 1457768 • Letter: A
Question
A screen is placed a distance
d = 42.0 cm
to the right of a small object. At what two distances to the right of the object can a converging lens of focal length +7.00 cmbe placed if the real image of the object is at the location of the screen? (Hint: Use the thin lens equation in the form
s' =
,
so
s'(s f) = sf.
Write
s' = d s
and solve for s in the resulting quadratic equation.)
I know the distances are 8.875 and 33.124 but i do no not what the smallest value of d can be to have the image formed on the screen
sf s fExplanation / Answer
distance between screen and object = u +v = 42 cm --------------------1
let the object be placed at u units from lens
so using lens equation
1/f = 1/u + 1/v
f = uv/(u+v)
uv = 7 * 42 = 294 cm
so now use the identity
(u-v)^2 = (u+v)^2 -2uv
u-v)^2 = 42^2 - 4* 294
u -v = 24.24 --------------------------------2
adding 1 and 2
2u = 66.24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.