A 4.0-kg block is pushed 3.1 m up a vertical wall with constant speed by a const
ID: 1456859 • Letter: A
Question
A 4.0-kg block is pushed 3.1 m up a vertical wall with constant speed by a constant force of magnitude F applied at an angle of
= 30°
with the horizontal, as shown in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between block and wall is 0.30, determine the following.
(a) the work done by
J
(b) the work done by the force of gravity
J
(c) the work done by the normal force between block and wall
J
(d) By how much does the gravitational potential energy increase during the block's motion?
J
Explanation / Answer
a)
Fsin theta = friction + mg
Fsintheta = u Fcostheta + mg
F ( sin theta - u costheta ) = mg
F (0.24 ) = mg
F = 163.2 N
b)
Work done by gravity
Wg = -mg (3.1)
Wg = -121.52 J
c)
Wn = 0
d)
increase in potential energy
PE = -Wg
PE = 121.52 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.