a ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its
ID: 1456355 • Letter: A
Question
a ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its center. The wheel is turning in a constant speed. The passenger spends 12.56 second on one revolution. what is the radial speed of this ferris wheel. what is the direction and magnitude of the passenger's acceleration when she passes lowest point in her circular motion? what is the direction and magnitude of the passengers acceleration when she passes highest point in her circular motion. what will be the new radial speed of the wheel if she just feels weight loss when she passas the highest point can you find a place where the result force of that passenger is zero. why or why not
Explanation / Answer
First of all, this term "Radial speed" make no sense as the objects are not moving radially. So I am callingangular speed instead.
angular speed, w = 2 pi/T = 6.28/12.56 s= 0.5 /s
speed, v = wr = 0.5*14 = 7 m/s
acceleration, a = w^2 r = 0.5*0.5*14 = 3.5 m/s^2 towards center
acceleration when she passes lowest point in her circular motion = 3.5 m/s^2 upward
acceleration when she passes highest point in her circular motion = 3.5 m/s^2 downard
she will feel weight loss when acceleration is g=9.8 m/s2
w^2 r = 9.8
w = sqrt (9.8/14) =0.837 / s
No the resultant force is never zero because the passenger is performing the circular motion which means the resultant force of Normal reaction and gravitation is Mw^2 r
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.