The negative result here means that the net torque will produce a clockwise rota
ID: 1455047 • Letter: T
Question
The negative result here means that the net torque will produce a clockwise rotation. What happens if the woman suddenly slides closer to the hub by 0.400 m (Select all that apply.) The new net torque is zero. The new net torque is in the same direction. The new net torque has greater magnitude. The new net torque is in the opposite direction. The new net torque has the same magnitude. The new net torque has a smaller magnitude. Use the worked example above to help you solve this problem. Two disgruntled businessmen are trying to use a revolving door, as shown in the figure. The door has a diameter of 2.60 m. The businessman on the left exerts a force of 626 N perpendicular to the door and 1.3 m from the hub's center, while the one on the right exerts a force of 751 N perpendicular to the door and 0.711 m from the hub's center. Find the net torque on the revolving door. (Indicate the direction with the sign of your answer.)Explanation / Answer
given data
door diameter = 2.6 m
radius = 1.3m
F1 =626 N
F2=751N
r1=1.3m
r2=0.711m
from rotational dynamics
torque = force* perpendicular distance
net Torque = 626*1.3-751*0.711 = - 279.839 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.