The negative sign tells us that when s_i and s_0 are positive, the image will be
ID: 1449451 • Letter: T
Question
The negative sign tells us that when s_i and s_0 are positive, the image will be inverted. You have a converging lens that has a focal length of f = 30cm. Calculate the image distance s_i the magnification m and indicate whether the image is upright or inverted for each of the following object distances. What is the percent difference in st for an object located at s_0 = 10/and s_0 = infinity? What about s_0 = 100/and s_0 = infinity? When is it justified to consider at object to be located at "optical infinity"?Explanation / Answer
formula = 1/v - 1/u = 1/ f
1) u= 1f = 30cm
so
1/ v -1/-30 = 1/ 30
v= infinite
m = v/ u = infinite
case 2 u = 3*30 = - 90 cm
from here
v = 45 cm real inverted m = v/u = 45 /-90 = - 0.5
case 3 u = -300 cm
v = 33.33 cm real inverted m = v/u = 33.33 / -300 = -0.11
case 4
u = - 100*30 = -3000 cm
v = 30.303 cm real inverted m = v/u = 30.303/ 3000 = 0.01
case 5
u = infinite
v = 30 cm m = 0 real inverted
case 6
(s10 -sinfini / s10) = (33.33 - 30 ) / 33.33 = 0.0999
% = 0.099 *100 = 9.99
part 2
% = ( 30.303 - 30.0 )*100 / 30.303 = 0.99
in case of 100f we can consider it as optical infinite
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.