Using the configurations shown in the figures below, an object hanging in air (F
ID: 1455046 • Letter: U
Question
Using the configurations shown in the figures below, an object hanging in air (Figure 1)causes the scale to balance at 0.042 kg. When the object is submerged in water(Figure 2) , the scale balances at 2.5×102 kg. For all calculations, use g = 9.8 m/s2.
Find the weight of the object in the air .
W
N
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the apparent weight of the object when submerged in the water.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the volume of the object?
For the density of water, use water = 103 kg/m3 = 1000 kg/m3
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the density of the object?
W
=N
Explanation / Answer
a) F = ma
F = 0.0420 kg * 9.8m/s^2
F = 0.4116 N
b) F = 0.0250 kg * 9.8 m/s^2
F = 0.245 N
c) The difference in "weight" is equivalent the weight of the displaced volume of water... So...
0.4116N - 0.245N = V * 1000 kg/m^3 * 9.8 m/s^2
0.1666 N = V * 9800N/m^3
V = 17 * 10^-6 m^3 or 17 cm^3
d)
Density = m/V
D = 0.0420 kg / 17 * 10^-6 m^3
D = 2470 kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.