Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field cha
ID: 1454965 • Letter: W
Question
Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field changes with time according to the expression B = 7.00 t^3 - 2.00 t^2 + 0.800, where B is in teslas, t is in seconds, and R = 2.30 cm. When t = 2.00 s, calculate the magnitude of the force exerted on an electron located at point P_1, which is at a distance r_1 = 4.60 cm from the center of the circular field region. N When t = 2.00 s, calculate the direction of the force exerted on an electron located at point P_1, which is at a distance r_1 = 4.60 cm from the center of the circular field region. tangent to the electric field line passing through point P_1 and clockwise tangent to the electric field line passing through point P_1 and counterclockwise The magnitude is zero. At what instant is this force equal to zero (Consider the time after t = 0 s.) sExplanation / Answer
a)
at point p1 the magnetic field is zero
so F = 0 N
b)
the magnitude is zero
c)
at any instant force is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.