Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field cha
ID: 1379847 • Letter: W
Question
Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field changes with time according to the expression B = 9.00t3 ? 2.00t2 + 0.800, where B is in teslas, t is in seconds, and R = 2.15 cm.
(a) When t = 2.00 s, calculate the magnitude of the force exerted on an electron located at point P1, which is at a distance r1 = 4.30 cm from the center of the circular field region.
1 . _________ N
(b) When t = 2.00 s, calculate the direction of the force exerted on an electron located at point P1, which is at a distance r1 = 4.30 cm from the center of the circular field region.
2
Explanation / Answer
Given
magnetic field
B = 9.00t3 ? 2.00t2 + 0.800
dB /dt = 27 .0 t2 - 4.0 t
induced emf ? = d?B /dt = A dB/dt = ?R2 dB/dt
According to Faradyas Law
E ( 2?r1 ) = ?R2 dB/dt
Electric field at point P1 is E = ?R2 dB/dt / ( 2?r1 )
E = R2 dB/dt / ( 2r1) = 0.5375 N/C
Here R = 0.0215 m , r1 = 0.043 m
at time t = 2.0 sec
Force on the electron F = eE
here e = charge of the electron = 1.6*10^-19 C
then F = 8.6*10^-20 N
(b) According to right hand rule the direction of force is clock wise direction
(c) the magnetic force on the electron is zero when
dB /dt = 27 .0 t2 - 4.0 t =0
solving for t we get t = 0.148 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.