An electron experiences the greatest magnetic force when it is moving northward
ID: 1453648 • Letter: A
Question
An electron experiences the greatest magnetic force when it is moving northward in a uniform magnetic field of strength B = 1.5 T. The force. F_B is vertically downward and of magnitude 7.0 times 10^-13 N. The only force acting on the electron is the magnetic force. What is the direction of the magnetic field? Draw and label a vector in the figure above to indicate the direction of the magnetic field (2) What a the speed of the electron? Is the velocity of the electron constant? Explain your answer. What is the radius of the circular path of the electron?Explanation / Answer
magnetc force Fb = q*(v x B)
F = 7*10^-13 -k N
v = v j
B = ?
q = -1.6*10^-19 C
from Fb = q*(v x B)
-k = -(j x ?)
? = -i
magnetic field is towards east
b)
Fb = q*V*B
7*10^-13 = 1.6*10^-19*v*1.5
v = 2.92*10^6 m/s <<-----answer
+++++++
velocity is constant
the force is perpendicular to motionof velocity
Work = 0
from work energy theorem work = change inKE
change in KE = 0
speed is conatant
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.