An electron and a proton are on average 5 times 10^-11 m apart in a hydrogen ato
ID: 1533185 • Letter: A
Question
An electron and a proton are on average 5 times 10^-11 m apart in a hydrogen atom. Suppose (disastrously) the electron's charge changed sign and the atom blew apart. The charge of an electron is 1.6 times 10^-19 C and the mass of an electron is 9.11 times 10^-31 kg. How fast would the electron be going after it was very far from the proton. You may assume the proton is stationary. Neglect any relativistic effects. | Select One of the Following: | 3 times 10^8 m/s 3 times 10^6 m/s 9 times 10^12 m/s 4 times 10^-18 m/s 4 times 10^3 m/sExplanation / Answer
Initial Electrostatic PE = Final KE of electron
9 x10^9 ( 1.6 x 10^-19)^2/ (5 x 10^-11) = 1/2 ( 9.11x 10^-31) v^2
( 4.608) x 10^ -18 = 4.555 x 10^-31 v^2
v^ 2= 1.011 x 10^ 13
v = 3.179 x 10^ 6 m/s
correct option is b.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.