A passenger bus in Zurich. Switzerland derived its motive power from the energy
ID: 1453021 • Letter: A
Question
A passenger bus in Zurich. Switzerland derived its motive power from the energy stored in a large flywheel. The wheel was brought up to speed periodically, when the bus stopped at a station, by an electric motor, which could then be attached to the electric power lines. The flywheel was a solid cylinder with a mass of 1100 kg and a diameter of 1.78 m: its top angular speed was 3100 rev/min. At this angular speed, what is the kinetic energy of the flywheel? Part B If the average power required to operate the bus is 1.9 times 10^4 W. how long could it operate between stops?Explanation / Answer
given data
m=1100kg
diameter=1.78 m
radius =0.89m
angular speed =3100rev/min
avg power = 1.90*10^4 W
part A ) from rotational dynamics
moment of inertia is
I=1/2mR^2
angular velocity
w=3100(2*pi/60)
K=1/2*I*w^2 =1/2*1/2mR^2 *w^2
K=0.5*0.5*1100*1.78*1.78*3100*3100*4*3.14*3.14/3600 = 9.2*10^7 J
Part B )
= KE/power = 9.2*10^7 /1.9*10^4 = 4842 J/W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.