You drag a box of mass M = 120 kg on a horizontal surface by means of a rope tha
ID: 1452576 • Letter: Y
Question
You drag a box of mass M = 120 kg on a horizontal surface by means of a rope that you keep parallel to the floor. There is friction between the box and the floor (K = 0.10 and S = 0.35).
a) What is the minimum force that should be applied to the box to start its motion if it is initially at rest?
b) What is the force that you should apply in order to give the box an acceleration a = 2.5 m/s2?
c) Repeat part b) assuming that you are on the Moon (where the gravitational accelera- tion is gM = 1.62m/s2).
Explanation / Answer
a)
Fmax = us M g
Fmax = 411.6 N
b)
F-ukMg = Ma
F = ukMg +Ma
F = 417.6 N
c)
in the above equation substitute g = 1.62
F = 319.44 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.