You dissolve 0.1 mol of ammonium nitrate in 100 ML of H2O.Thetemperature of the
ID: 781842 • Letter: Y
Question
You dissolve 0.1 mol of ammonium nitrate in 100 ML of H2O.Thetemperature of the solution changes from 22C to 15C. Thespecificheat capacity for water is 4.184 J/g.K. The density forwater at22C is 0.998g/ML. A.) Is the reaction endothermic or exothermic? B.) Calculate the heat, q, released of absorbed inthedissolution reaction. C.) Calculate the enthalphy change Hrxn(kJ/mol), fordissolving1 mol of ammonium nitrate You dissolve 0.1 mol of ammonium nitrate in 100 ML of H2O.Thetemperature of the solution changes from 22C to 15C. Thespecificheat capacity for water is 4.184 J/g.K. The density forwater at22C is 0.998g/ML. A.) Is the reaction endothermic or exothermic? B.) Calculate the heat, q, released of absorbed inthedissolution reaction. C.) Calculate the enthalphy change Hrxn(kJ/mol), fordissolving1 mol of ammonium nitrateExplanation / Answer
A) endothermic
B) heat absorbed = 4.184 x (22-15) x ( 8+ 100x0.998) = 3157.24 Joules = 3.157 KJ
C) dH rxn = + 3157.24 x 10 Joules/mole = 31572.4 Joules /mole = 31.57 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.