An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large pa
ID: 1451568 • Letter: A
Question
An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large passenger airplane to demonstrate the power of its newly-designed 58.7-hp (horsepower) engine. During the pull, the car passed two landmarks spaced 22.0 meters apart in 11.3 seconds. The passenger plane being towed is a Boeing 707, with a total weight of 62.5 tons. Calculate the force that opposes the motion. Assume that the efficiency of the car is such that 23.1% of the engine power is available to propel the car forward. How much work is performed by the car on the airplane during this time? How much work is performed by the airplane on the car during this time?
Explanation / Answer
(58.7 x 746) = 43790.2 Watts.
23.1% = usable 10,115.5 Watts.
Work done = (10,115.5 x 11.3s) = 114305.15Joules.
a) Resistance force = (114305.15/22m) =5183.4Newtons.
b) Work done by car = 114305.15 Joules, in the forward direction.
c) Work done by aircraft = 114305.15 Joules, in the opposite direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.