The Porsche 918 Spyder accelerates from 0 to 60 mi/hr in 2.2 seconds and has an
ID: 1451041 • Letter: T
Question
The Porsche 918 Spyder accelerates from 0 to 60 mi/hr in 2.2 seconds and has an inertia of about 1700 kilograms. The Porsche 918 Spyder's engine is 35% efficient at producing kinetic energy.
3[C]) Which combination of statements about the above scenario are most accurate? [Enter your answer as a string of the letter options you believe are correct. For instance, if you think options A, D, and E are correct, then enter "ADE"]
A) At 1.1 seconds, the car's kinetic energy is 611.26 kJ.
B) While accelerating to 60 mi/hr the car uses a total energy of about 1746.47 kJ.
C) While accelerating to 60 mi/hr the car's thermal energy increases by about 611.26 kJ.
D) While accelerating to 60 mi/hr the car's internal energy increases by about 611.26 kJ.
Explanation / Answer
here,
A)
final speed , v1 = 60 miles/h = 26.82 m/s
time , t1 = 2.2 s
let the accelration be a
v1 = u + a * t1
26.82 = 0 + 2.2* a
a = 12.19 m/s
final speed after t2 = 1.1 s , v2 = 0 + a * t2
v2 = 0 + 12.19* 1.1
v2= 13.41 m/s
the car's kinetic energy , KE = 0.5 * m * v2^2
KE = 0.5 * 1700 * 13.41^2
KE = 152853.885 J
KE = 152.8 KJ
incorrect option
(B)
kinetic energy output , KEo = 0.5 * m * v^2
KEo = 611.41 KJ
total energy , TE = 100/35 * KEo
TE = 1746.47 KJ
correct option
(C)
the icrease in car thernmal energy , E = TE - KEo
E = 1135.6 KJ
incorrect option
(D)
the car internal energy increase about 611.26 KJ is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.