The Porsche 918 Spyder accelerates from 0 to 60 mi/hr in 2.2 seconds and has an
ID: 1451040 • Letter: T
Question
The Porsche 918 Spyder accelerates from 0 to 60 mi/hr in 2.2 seconds and has an inertia of about 1700 kilograms. The Porsche 918 Spyder's engine is 35% efficient at producing kinetic energy.
3[C]) Which combination of statements about the above scenario are most accurate? [Enter your answer as a string of the letter options you believe are correct. For instance, if you think options A, D, and E are correct, then enter "ADE"]
A) The car accelerates by transferring source energy into kinetic energy.
B) The car's thermal energy increases as it accelerates.
C) The car's acceleration is a dissipative process.
D) The car's acceleration is a reversible process.
E) None of the above
Explanation / Answer
u =0 ,v =60mi/hr , t =2.2 s, m=1700 kg
K =0.35E
car mechanical energy converted into kinetic energy and thermal energy.it is not reversible process.
Correct otions are (A),(B) (C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.