Two charged objects are connected to a spring with force constant k = 500 N/m an
ID: 1450168 • Letter: T
Question
Two charged objects are connected to a spring with force constant k = 500 N/m and unstretched length L_0 = 50 cm. The magnitude of each charge is the same. The charge on the left is fixed to the wall, but the charge on the right is free to move on the frictionless surface (stretching or compressing the spring) until it reaches equilibrium. If the objects are 1.0 m at equilibrium, what is the magnitude of each charge? 167 mu C If the objects have 30-mu C opposite charges, what is their separation at equilibrium? 0.259 m, 0.397 m If the objects have 30-mu C like charges, what is their separation at equilibrium? 0.553 mExplanation / Answer
40) The force on the second are
kx - kq^2/R^2 = 0 ;
500 * (1-.5) = k q^2/R2
q = sqrt (250/9*109)
q = 167 uC
41 ) writing the similar equation
K ( .5 - R ) = k Q^2/R^2
250 R^2 - 500 R^3 = 9*109 * 9*10-10
250 R^2 - 500 R^3 = 8.1
Hence R = .259 m and 0.397 m
42 ) The similar equation just changes the sign
K ( R - .5) = k Q^2/R^2
250 R^2 + 500 R^3 = 9*109 * 9*10-10
R = 0.553 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.