7. A concave mirror in an amusement park has a radius of curvature of 4.0 m. A c
ID: 1448544 • Letter: 7
Question
7. A concave mirror in an amusement park has a radius of curvature of 4.0 m. A child stands in front of the mirror so that she appears 3.0 times taller than her actual height. If the image is inverted, how far is she standing from the mirror? A) 1.1 m B) 1.3 m C) 2.7 m D) 3.0 m E) None of these 8. A convex mirror in an amusement park has a radius of curvature of 3.00 m. How far (in meters) in front of the mirror should a person stand in order to see an image that is one-fourth as tall? A) 9.00 m B) 3.00 nm C) 4.50 mm D) 5.00 m E) None of thescExplanation / Answer
7.
R = radius of curvature = 4 m
f = focal length of concave mirror = R/2 = 4/2 = 2 m
given , m = 3
hi = image height
ho = object height
hi = 3 ho
Using the formula , hi/ho = di/do
di = 3 do
Using the mirror equation
1/di + 1/do = 1/f
1/(3 do) + 1/do = 1/2
do = 2.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.