One end of a cord is fixed and a small 0.550-kg object is attached to the other
ID: 1448432 • Letter: O
Question
One end of a cord is fixed and a small 0.550-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 2.50 m, as shown in the figure below. When theta = 17.0 degree. the speed of the object is 7.50 m/s. At this instant, find the magnitude of the tension in the string. At this instant, find the tangential and radial components of acceleration. At this instant, find the total acceleration. inward and below the cord at degree Is your answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of swinging up? Yes No Explain your answer to part (d).Explanation / Answer
a) The vertical component of tension = T * cos 17
The vertical component of the tension supports the weight of the object.
T * cos 17 = m * g = 0.500 * 9.8 = 4.9
T = 4.9 ÷ cos 17
T = 5.125N. This is the tension if the object was not moving.
b) Centripetal force = m * v^2/r = (0.5 * 7.50^2) /2.50 = 11.25 N
Total tension in cord = 4.9 + 11.25 = 16.15 N
The 16.15 N tension force is directed toward the center of the circle. So, all of the tension is the force causing the
radial acceleration.
c) The component of the weight that is directed toward the center = 0.5 * 9.8 * cos 17
The net force that is directed toward the center = 16.15 – 0.5 * 9.8 * cos 17
Radial acceleration = net radial force ÷ mass
Radial acceleration = (16.15 – 0.5 * 9.8 * cos 17) ÷ 0.5 = 22.94 m/s^2
The direction of the tangential acceleration is perpendicular to the tension force in the cord, so the tension has no
component causing tangential acceleration. The weight has a component that is tangent to the circle.
The tangential force = m* g * sin = 0.5 * 9.8 * sin 17
Tangential acceleration = tangential force ÷ mass = 9.8 * sin 17 = 2.86 m/s^2
Total acceleration =(22.94^2 + 2.86^2)^0.5 = 23.11 m/s^2
d) Is your answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of swinging up? NO
e) The weight and centripetal force are not dependent on the direction the object is moving. So the radial and
tangential acceleration are not dependent on the direction the object is moving.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.