A submarine is 2.82 102 m horizontally from shore and 1.00 102 m beneath the sur
ID: 1447463 • Letter: A
Question
A submarine is 2.82 102 m horizontally from shore and 1.00 102 m beneath the surface of the water. A laser beam is sent from the submarine so that the beam strikes the surface of the water 2.36 102 m from the shore. A building stands on the shore, and the laser beam hits a target at the top of the building. The goal is to find the height of the target above sea level. (The index of refraction of water is n = 1.333.)
a. Find the angle of incidence of the beam striking the water–air interface. (Give your answer to at least one decimal place
b. Find the angle of refraction. (Give your answer to at least one decimal place
c.What angle does the refracted beam make with respect to the horizontal? (Give your answer to at least one decimal place.)
d.Find the height of the target above sea level.
Explanation / Answer
part a )
from the triangle tan theta = ( 282 - 236)/100
theta = 24.7 degree
part b )
using snell law
theta2 = sin^-1(nwater * sintheta1/nair) = (1.33 * sin24./1)
theta2 = 33.77 degree
part c )
The refracted beam makes angle = phi = 90 -theta2 = 56.23 with the horizontal
part d )
h = 2.36 x 10^2 * tanphi = 352.97 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.