13. [1pt] The diagram depicts a rectangular wire loop of width a = 16.0 cm and h
ID: 1446547 • Letter: 1
Question
13. [1pt]
The diagram depicts a rectangular wire loop of width a = 16.0 cm and height b = 5.35 cm, that is connected to a current source that when turned on, gives rise to a current I = 0.400 A in the wire. The loop is suspended in a uniform magnetic field B = 0.600 T that points in a vertical direction, and it would hang vertically if there were no current in the wire. We assume that the wire is massless, but two masses m = 5.45 g are suspended at the lower corners. What is the angle, ?, at which the loop is in equilibrium?
Explanation / Answer
Here, at equilibrium position
The force BI and mg are perpendicular to each other.
tan = BIa/mg = 0.60*0.40*0.16/(2* 5.45e-3*9.8) = 0.3595
So,
= 21.1
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.