13. [1pt] Water is flowing in a straight horizontal pipe of variable cross secti
ID: 1387696 • Letter: 1
Question
13. [1pt]
Water is flowing in a straight horizontal pipe of variable cross section. Where the cross-sectional area of the pipe is 4.6X 10-2m2, the pressure is 2.10 X 105 Pa and the velocity is 0.66 m/s. In a constricted region where the area is 7.00X 10-4m2, what is the velocity?
Answer:
14. [1pt]
What is the pressure (in Pa)? (Assume an ideal fluid)
Answer:
15.[1pt]
During high winds, the atmospheric pressure inside a house may blow off the roof because of the reduced pressure outside. Calculate the force on a square roof of side 22.0 m if the wind speed over the roof is 31.0 m/s.
Answer:
Explanation / Answer
13.
first area = A1 = 4.6 x 10-2m2
first velocity = V1 = 0.66 m/s
second area = A2 = 7.00 x 10-4 m2
using equation of continuity ::
A1 V1 = A2 V2
(4.6 x 10-2) (0.66) = (7.00 x 10-4 ) V2
V2 = 43.4 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.