A stone used to grind wheat into flour is turned through 12 revolutions by a con
ID: 1446479 • Letter: A
Question
A stone used to grind wheat into flour is turned through 12 revolutions by a constant force of 21.8 N applied to the rim of a 9.6-cm-radius shaft connected to the wheel. How much work is done on the stone during the 12 revolutions? The radius of a wheel IS 0.550 m. A rope is wound around the outer rim of the wheel. The rope is pulled with a force of magnitude 4.59 N, unwinding the rope and making the wheel spin CCW about its central axis. Ignore the mass of the rope. How much rope unwinds while the wheel makes 1.00 revolution? How much work is done by the rope on the wheel during this time?Explanation / Answer
Here,
theta = 12 revs
force , F = 21.8 N.m
radius ,r = 9.6 cm = 0.096 m
work done on the stone = F * theta
work done on the stone = 21.8 * 21 * 2pi
work done on the stone = 21.8 * 21 * 6.282
work done on the stone = 2875.9 J
the work done on the stone is 2875.9 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.